Ağaçlar bize neler anlatır?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Ağaçlar bize neler anlatır?

Ağaçlar doğadaki değerlerinin ötesinde insanlığa içgörü sağlayabilir.

Almanya’da bir ormancı birkaç yıl önce ‘Ağaçların Gizli Yaşamı’ isimli bir kitap yayınlayarak çoğumuzun ağaçlarla ilgili düşüncelerine meydan okudu. Fakat kitapta sadece ağaçlarla ilgili değil insanlığa da kendi hayatları hakkında bilgi verebilecek üç fikir bulunuyor. 

Bunlardan ilki: Yaşlı olmak güçlü olmaktır.’

Yazar genç ağaçların daha güçlü olduğu ve yaşlı olanlardan daha hızlı büyüdüğü fikrini tamamen değiştiriyor. Aslında yaşlı ağaçların daha hızlı büyüdüğünü ve daha sağlıklı olduğunu keşfediyor. Yani yaşlı olmak zayıf, eğilmiş ve kırılgan olmak anlamına gelmiyor. 

İkinci fikir: ‘Yavaşlık hız kazandırır.’

Yazar ebeveyn ağaçların yavru ağaçları yavaş büyümeye zorladığını fark ediyor. Yaşlı ağaçlar gençleri gölgede bırakarak çok az ışık almalarına ve böylece daha yavaş büyümelerine neden oluyor. Bunun üzerine bilim insanları gençlerde yavaş büyümenin daha uzun yaşamaya ve daha dayanıklı olmaya yardımcı olduğunu keşfediyor. Daha yavaş büyüdükçe daha esnek kalıyorlar ve fırtınalara daha dayanıklı oluyorlar. Bu durum insanlarda yaşam beklentisi arttıkça daha hızlı ‘büyümek, hayata atılmak için acele etmek’ kavramlarını akıllara getiriyor.

Üçüncü ve son fikir: ‘Topluluk desteği.’

Çoğu ağaç bilinenin aksine kesilerek değil birbirlerine yakınlaştıklarında gelişir. Daha da ilginç olan ağaçların toprak, su seviyeleri ve besin miktarındaki farklılıklara rağmen fotosentez oranlarını senkronize ettiğini, böylece tüm ağaçların fotosentez yapabildiğini ve mevcut kaynakları eşitlediğini keşfetmiştir. Bu yöntem zayıf ağaçların da güçlü kalmasına yardımcı olur. Bu durum da başka soruları gündeme getiriyor. İnsanlık olarak bir topluluk içinde mi yoksa yalnız bir ‘ağaç’ olarak mı daha iyi ve mutlu yaşarız? Topluluk olarak birbirimize iyilik yapıyor muyuz? 

Yazımı sonlandırırken söylemek isterim ki; bir toplum yaşlı insanların kendilerinin gölgesinde asla oturamayacaklarını bildikleri ağaçları dikmeye başladığında gelişir. İyi insanlar başkalarına iyilik yapar. 

Paylaş:

Etiketler:

Müge Naz Candemir
Müge Naz Candemir
Lisans eğitimimi İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamladım. Lisans eğitimim sırasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde ve özel danışmanlık merkezlerinde stajyer psikolog olarak çalışmalar yürüttüm. Özellikle kamu hastanelerinde yapmış olduğum stajlar neticesinde farklı vakalar görme fırsatı buldum. Şu anda öğrencilik dönemimde stajyer olarak görev aldığım İzmir Psikoloji Merkezi’nde Psikolog olarak mesleğimi icra etmekteyim.
Yorumlar
Yorum yaz...