Blog

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Çocuk İstismarı Nedir?

1. Çocuğun dokunulmasını istemediği yerlerine dokunmak.

2. Çocuğun isteklerini önemsememek.

3. Çocuğa yeterli bakım sağlamamak. Ör; kirli, çıplak ve aç bırakmak.

4. Çocuğa vurmak veya aşağılamak.

5. Çocuğun eğitim ve oyun hakkını elinden almak.

6. Çocuğu hizmetçi gibi kullanmak.

7. Çocuğun sağlık gereksinini göz arda etmek.

8. Çocuğu sözel olarak hırpalamak.

9. Çocuğun eğitim gereksinimlerini göz arda etmek.

10. Zarar verecek durumlarda çocuğu denetimsiz b...

Devamını Oku
Ağaçlar bize neler anlatır?

Ağaçlar doğadaki değerlerinin ötesinde insanlığa içgörü sağlayabilir.

Almanya’da bir ormancı birkaç yıl önce ‘Ağaçların Gizli Yaşamı’ isimli bir kitap yayınlayarak çoğumuzun ağaçlarla ilgili düşüncelerine meydan okudu. Fakat kitapta sadece ağaçlarla ilgili değil insanlığa da kendi hayatları hakkında bilgi verebilecek üç fikir bulunuyor. 

Bunlardan ilki: ‘Yaşlı olmak güçlü olmaktır.’

Yazar genç ağaçların daha güçlü olduğu ve yaşlı olanlardan daha hızlı büyüdüğü fikrini tamamen değiştiriyo...

Devamını Oku
Koronavirüs’e Psikolojik Bakış

Psikolojide anksiyete olarak bilinen kaygı, tehlikeli durumlarda, “vücuda meydan okumaya hazır olması gerektiğini haber veren” sinyaldir. Doğal ve gerekli olan kaygı hissedilmeye başlandığında nefes alışverişi ve kalp atışı hızlanarak kaslara daha fazla oksijen gitmesi sağlanmaktadır. Böylece vücut, tehlikeli durumlara kendini hazırlamış olmaktadır. Anksiyete bozukluğu ise kaygı duygusunun, uzun süre devam etmesi ve çok güçlü hissedilmesidir ki böyle bir durum söz konusuysa tedavi gereklidir.

Koronavirüs tüm dünyayı saran bir tehdit kon...

Devamını Oku
DİSMORFOFOBİ: Vücut Dismorfik Bozukluk

Beden dismorfik bozukluğu, bir kişinin gerçekte olmayan, var olduğunu sandığı bir bedensel kusur ile aşırı uğraşması ya da bir beden kusuru varsa bile bunu aşırı abartması durumudur. Dismorfofobi terimi ilk kez “görünüşü normal olmasına rağmen hastanın hissettiği öznel bir çirkinlik veya kusur hissi” olarak 1880’lerde İtalyan psikiyatrist Enrique Morselli tarafından tanımlanmıştır. Vücut dismorfik bozukluk (BDD) genellikle ergenlik döneminde başlar ve hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Vücudu çok küçük olarak algılayan BDD alt tipi ka...

Devamını Oku
Eğil ve Fısılda

Bu yazıya ulaşan ve bu başlığı okuyan kişinin zihninde belirecek ilk şey 'neyi fısıldıyorum?' ve 'niye eğiliyorum?' cümleleri olacak belki de.

Ben ikinci sorudan başlayarak giriş yapmak istiyorum. Eğilerek fısıldamak karşımızdaki kişi ile aynı hizaya gelmek için kullandığımız hareket ve onunla anlaşmak için yaptığımız ilk fedakarlıktır. Bu küçük hareket size hayata dair büyük bir sırrı anlatıyor dediğimde şu an “hadi oradan” diyenleri duyar gibiyim. :) Nasıl mı? Buradaki sır “vermek” eyleminden ibaret aslında. Hesapsızca,...

Devamını Oku