Çocuk Ve Yalan

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Çocuk  Ve Yalan

Yalan söylemek bireyin korktuğu zamanlarda kişide oluşan kaygı durumundan dolayı kaçınma davranışı üzerine kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Bu durumda yalan konusunda çoçuğun gelişim düzeylerine dikkat etmek oldukça önemlidir. 6-7 yaşlarından önce çocuklarda hayali söylemler, abartılı anlatımlar yalan söylüyor olarak değerlendirilmemelidir

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Zaman zaman ilgi çekmek için. Çocuk ailesiyle yeterli düzeyde vakit geçiremiyorsa ve ilgisiz bir ortamı varsa ilgiyi kendi üzerine çekmek üzere yalan söylemeye başvurabilir.

Akranları arasında yücelmek isteyebilir. Bunu genellikle anne ve babasının mesleği ve kişisel özellikleri hakkında yücelmek için yapabilirler.

Kendini değersiz hisseden ve kendi yeteneklerinden haberi olmayan çocuklarda yalan söyleme durumu daha yaygın olduğu tespit edilmiştir

Ailenin çocuğunun potansiyelinden daha fazla olan beklentileri; çocugun ailesinin sevgisini kaybetmemek amacıyla da yalan söylemeleri görülebilir.

Aile bireylerinde yalan söyleme davranışı çocuğu teşvik eder. Örneğin; çocuğun yanında eve gelmek isteyen misafire, evde oldukları halde başka yere gideceklerini söylemeleri gibi.

Ailesinin ceza vereceğini düşünen çocuk da cezadan korktuğu için yalan söyleyebilir.

Çocuk özlemini çektiği şeylerin de yalanını söyleyebilir. Örneğin; anne ve babası boşanan ve babasıyla iletişimi olmayan bir çocuk babasıyla her gün konuştuğunu söyleyebilir.

Öneriler

  • Model olmak... Yalnızca uyararak değil, davranışlarıyla da yalan söyleme davranışına karşı olduğunu göstermek
  • Çocuğun yetenek ve potansiyeli üzerinde beklentilerden kaçınmak
  • Çocuğu akranlarıyla kıyas yapmamak
  • Neden yalan söylediğini araştırmak
  • Yeterli vakit geçirmek ve içsel olarak motive etmek
  • Çocukları yalan söyleme davranışına iten sorunların çözümleri üzerine odaklanmak
  • Baskıcı bir tutum yerine demokratik bir tutum sergilemek.

Uzman Klinik Psikolog
Şevin Paydaş

Paylaş:

Etiketler: yalan , çocuk ve yalan ,

Şevin Paydaş
Şevin Paydaş

Merhaba 1994 yılında Şanlıurfa'da doğdum 2016 yılında Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde tamamladım ve ardından lisansüstü eğitimi için Klinik Psikoloji alanında devam ettim. Bunun yanında Aile danışmanlığı eğitimini tamamlamış olup şu anda çiftlere ve aile bireylerine destek vermekteyim.Özel kolejin okul psikolojik danışmanlığını yapmaktayım. Mesleğimizin çalışma yelpazesi çok geniş olsa da benim ilgilendiğim alan Klinik Psikoloji diyebilirim..Çalışmalarıma bu alanda devam edeceğimi düşünüyorum. Çalışma Tekniği: ADDT veya-BDT tekniği İlgi Alanları: Cocuklar ve gelişim psikolojisi, Ebeveyn-çocuk tutumları,LGS ve YKS tercih Danışmanlığı, Çocuk-Ergen-Yetişkin Ruh Sağlığı

Yorumlar
Yorum yaz...