Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruyacağız?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruyacağız?

Çocuk cinsel istismarı, çocuğun vücut bütünlüğüne yapılan büyük bir saldırı ve çocuğun haklarının ihlal edilmesidir. Ne yazık ki bu durum ülkemizde, dünyada her geçen gün artarak devam etmekte ve geleceğimiz olan çocukların hayatlarını karartmaktadır.

Son zamanlarda televizyonlarda daha fazla görmeye başladığımız, haberlerde adını daha sık duyduğumuz çocuk cinsel istismarı nedir?

Çocuk cinsel istismarı, çocuğun bedeninin, aklının hazır olmadığı bir dönemde, tam olarak anlayamadığı ve izin veremeyeceği cinsel eylemler içinde olmasıdır. Çocuğun bir yetişkin tarafından cinsel ihtiyaçlarını gidermek için zorla ya da ikna edilerek kullanılması cinsel istismardır. Bu davranışlar hiç tanınmayan çocuğa uygulanacağı gibi aile içinden birisi, yaşıtı, kendisinden yaşça büyük olan arkadaşı, anne babanın güvendiği insanlardan da olabilir. Cinsel istismar, teşhircilik, kendi vücuduna dokundurtmaya çalışma, çocuğun dokunulmasını istemediği bölgelerine dokunma, fuhuşa zorlama, pornografik gibi suçlarda cinsel obje olarak kullanma, cinsel taciz ve tecavüz gibi geniş bir alanı kapsamaktadır.

 Cinsel İstismarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

 • Cinsel istismara uğramış bir çocukta gerileme davranışları görülebilir. Yani yaşına uygun olmayan davranışlar sergileyebilir. Alt ıslatma, bebek gibi konuşma, parmak emme…
 • Çocuk cinsel istismara uğradıysa korku, içine kapanma, kızgınlık, kendine olan saygısını yitirme, depresyon gibi davranışlar görülebilir.
 • Çocuğun yaşının küçük olması, uğradığı istismar süresi, istismarın devamlılığı çocuk üzerindeki etkilerini etkilemektedir.
 • Çocuklarda davranış bozuklukları, yeme ve uyku bozuklukları görülebilir.
 • Çocuk, yaşadığı olayla ilgili kabuslar görme, tekrarlayıcı hareketlerde bulunma davranışları sergileyebilir.
 • Çocuk yaptığı işe, ödevine odaklanma sorunu yaşayabilir.
 • Sosyal ilişkilerinde bozulmalar görülebilir.
 • Anksiyete bozuklukları, intihara kalkışma, alkol ve madde alımı görülebilir.

Çocukların uğradığı cinsel istismar aile tarafından saklanılması gereken bir durum olarak görülüp üstü kapatılmaya çalıştıkça çocuklar istismara uğramaya devam etmekte ve etkileri travmatik boyutlara ulaşmaktadır.

Ensest Nedir?

            Çocuk cinsel istismarı ile ilgili genellikle aile dışından, tanınmayan, yabancı birinin istismar davranışında bulunacağı düşüncesi toplumumuzda hakim olan bir düşüncedir. Ancak özellikle son dönemlerde karşılaşılan durumlar kan donduran cinsten olmaya başlamıştır. Olaylarda fark edilmektedir ki istismarcı kişiler yabancı değil, aile içinden, tanınan, ailenin güvendiği kişilerdir.

Ensest, birbiriyle evli olan dışındaki aile üyeleri arasında fiziksel, sözel, her türlü cinsel davranıştır. Bu konuda bilinmelidir ki ensest denilen grup sadece kan bağı ile oluşturulan çevreyi (anne, baba, enişte, teyze, dayı…) değil,  çocuk üzerinde yetkinlik sahibi olan, çocukla ilgili konularda söz sahibi olan geniş bir kesimi içermektedir. Üvey kardeşler, üvey baba bu gruptadır.

Pedofili Nedir?

Cinsel istismar konusunda ele alınması önemli bir nokta da pedofilidir. Pedofili, Pedofili ise kriminal ya da adli bir kavram değil, klinik bir tanıdır. Kriminal alanda kullanılan cinsel saldırı kavramı herhangi bir kişiye isteği dışında veya zor kullanarak yapılan cinsel eylemleri içermektedir. pedofili en az 6 aylık bir süre boyunca, kişide ergenlik dönemine girmemiş bir çocukla ya da çocuklarla cinsel etkinlikte bulunma ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin, cinsel dürtülerinin ya da davranışlarının yineleyici bir biçimde ortaya çıkması olarak tanımlanmıştır. (Erdoğan, 2010:134). Pedofil bireyler, kendilerinden küçük çocuklara dair cinsel istismar dürtüsünü barındırırlar.

Anne Babalar Neler Yapmalıdır?

 • Çocuğunuza cinsel eğitim vererek vücutlarını tanımalarını sağlayın. Özel bölgelerinin kendisine ait olduğunu, izni olmadan kimsenin vücuduna dokunamayacağını yaşına uygun şekilde açıklayın. Sadece hastalık, banyo gibi durumlarda anne veya babasının dokunabileceğini, hastanede doktorların annesi yanında değilken kendisine dokunamayacağını anlatın. Kendisinin de kimsenin özel bölgelerine dokunmaması gerektiğini anlatın.
 • Çocuklara iyi dokunuş, kötü dokunuş hakkında bilgi verin. İyi dokunuşun, çocuğun güvenliği için olduğunu ve çocuğu rahatsız etmeyeceği ama kötü dokunuşun onun canını yakabileceği, kendisini kötü hissetmesine yol açan her türlü davranış olduğunu çocuğunuzla konuşun.
 • Çocuğunuza ‘hayır’ demeyi bağırmayı öğretin. Vücuduna dokunmak isteyen birisine karşı hayır demeyi, böyle bir durumla karşılaştığında kendini korumak için bağırması gerektiğini, güvendiği bir kişinin yanına giderek kişiden uzaklaşması gerektiğini anlatın.
 • Çocukların sır saklamaması gerektiğini öğretin. Çocuğunuzun sizinle her şeyi konuşabileceği bir anne baba olun. Size anlattıklarını yalan söylediğini düşünerek geçiştirmeye çalışmayın, çocuğunuz doğru söylüyor olabilir. Çocuğunuza sır veren kişileri mutlaka sizinle paylaşmasını sağlayın. Çünkü istismarcılar çocuklara “Bu aramızda bir sır olarak kalacak ve kimseye söylemeyeceksin.” gibi cümleler kurarak istismarın ortaya çıkmasına engel olmaya çalışırlar.
 • Çocuğunuzun size anlattıkları karşısında onlara kızmayın, bağırmayın, öfkelenmeyin.  Bu tür davranışlarınız çocuklarınızın size olayları anlatmasını engelleyecektir.
 • Çocukların sordukları sorulardan kaçmayın.  Çocuklar vücutlarını tanıma dönemlerinde size sordukları sorulardan kaçmak yerine yaşına uygun bir şekilde açıklama yapmak ve kendisini nasıl koruması gerektiğini, güvenli yerleri,kişileri öğretin.
 •  Çocuklarınızın resimlerini, videolarını sosyal medyada paylaşmayın. Unutmayın ki çocuklarınız sizin beğenilerini arttıracak bir obje değildir. Sizin çocuğunuz olması onun vücudunu, kişiliğini istediğiniz gibi kullanabileceksiniz anlamına gelmemektedir. Sizin paylaştığınız her resmin, videonun kötü niyetli insanlar tarafından kullanılabileceğini unutmayın.

İstismar İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 • İstismara uğrayan çocuklar yaşları büyük olan çocuklardır. Ne yazık ki çok küçük yaşlarda hatta iki aylıkken cinsel istismara uğrayan çocuklar vardır.
 • Çocuklar için sadece yabancılar tehlikelidir, onlardan korunmalıdır. Ensest dediğimiz kavram özellikle burada karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar yakınları tarafından daha fazla istismar edilmektedirler. Bu nedenle çocuğunuzu kimlerden korumanız gerektiğine, kimlere güvenebileceğinize dikkat etmelisiniz.
 • Çocuklar oyun alanlarında, ev dışında istismara uğrarlar. Çocuklar ev dışında istismara uğrayabileceği gibi yaşadığı evde veya tanıdığının evinde de ciddi risk altında olabilir.
 • Çocuklara sadece eşcinseller cinsel istismarda bulunur. İstismarcıların daha çok heteroseksüel yönelimli kişiler oldukları bilinmektedir.

KAYNAKÇA

Erdoğan,A. (2010). PSİKİYATRİDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR­. Pedofili: Klinik Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi. 2(2):132­160 eISSN:1309­0674 pISSN:1309­0658.

Paylaş:

Etiketler:


Merve KARAHAN
Merve KARAHAN

Merhaba, ben Merve KARAHAN. Sakarya Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Özellikle çocuk gelişimi ile yazılarımı siz değerli okuyucularımızla paylaşmaktan keyif alıyorum. Keyifli okumalar dilerim.