Çocukluk Çağı Korkuları

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Çocukluk Çağı Korkuları

Öncelikle korkuyu tanımlamakla başlayalım. “Korku” nedir? Korku, çocuğun kendisine zarar verebileceğini düşündüğü bir nesneye karşı duygusal tepkisidir. Korkunun nesnesi bellidir. Filmde gördüğü bir karakter, videoda gördüğü bir karakter olabilir. Şu aralar sosyal medyada sürekli konuşulan “Momo” gibi. Momo çocuklara kendilerine zarar vermesi yönünde direktifler veren bir oyun. Şikayetler nedeniyle oyun yasaklanmış.

Momo

Momo’nun resmi sürekli internette dolaşıyor. Peki bu resim nedir? Momo başı kadın yüzü vücudu ise bir kuş olan heykelmiş. Bir firma logosunda kullanmak üzere bu heykeli yaptırmış. Yani amacı oyunda kullanılmak değilmiş. Oyun fırsatçıları bu yüzü korkunç görünmesi sebebiyle kullanmaya başlamış. Momo’nun anlamı “kuşların annesi” demekmiş.

Bazı anneler ve babalar çocuklarını korumak adına çocuk bu resimle karşılaşmadan resmi çocuğa gösteriyorlar. “Bak bu resimden korkmana gerek yok” gibi direktifler veriyorlar fakat çocuk bu resmi bir kez gördüğünde çocuğun zihninde yer ediyor. Çocuk resimden korkmaya başlıyor. Bazense çocuğun rüyalarına giriyor ve çocuk korkuyla ağlayarak uyanıyor.

Peki, çocuk korktuğunda ve ağlayarak uyandığında neler yapılmalı? Öncelikle çocuğa karşı şefkatli davranmalısınız. Çocuğa sarılmalı, öpmeli ve sakinleştirmeye çalışmalısınız. “Bir şey yok, hadi git odana!” gibi bir yaklaşım çocuğu sakinleştirmez. Çocuğu karanlığa geri göndermek uygun bir yaklaşım olmayacaktır. Çocuk henüz bilişsel gelişimini tamamlamadığı için korkuyla ve karanlıkla yüzleşemez.

Korkular çocuk büyüdükçe, zamanla geçecektir.

Çocuğu sakinleştirdikten sonra çocuğu uyuyana kadar yanınıza alabilirsiniz fakat çocuk kesinlikle sizinle uyanmamalı.

Çocuğa model olmak bu durumda çok önemlidir. Örneğin siz asansörden korkuyorsanız çocuktan da asansörden korkmamasını bekleyemezsiniz. Sizin korkunuz çocuğa geçecektir. Önce sizin korkularınızla yüzleşip bu durumu çözebilmeniz gerekir.

Eğer çocuğun korkuları çok ileri boyuttaysa korkuya etki eden başka faktörler de olabilir. Bu durumda bir uzmandan (çocuk psikoloğu) yardım alınması gerekir.

İrem AFŞAR
Uzm. Klinik Psikolog

Paylaş:

İrem Afşar
İrem Afşar
Uzman Klinik Psikolog İrem Afşar, İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji bölümünde burslu okudu. Bölüm birinciliği ile mezun oldu. Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamlayarak "Klinik Psikolog" ünvanını almaya hak kazanmıştır. Uzman Klinik Psikolog İrem Afsar İstanbul'da çocuk ve ergenlerle çalışmalarını devam ettirmektedir. Çocuk testleri konusunda uzmandır. Kullandığı terapi yöntemleri Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi, Kısa süreli çözüm odaklı Terapi yöntemidir. İletişim ve randevu için, [email protected]