ERGENLERİN ANLAŞILMAYA İHTİYACI VAR !

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

ERGENLERİN ANLAŞILMAYA İHTİYACI VAR !

Ergenlik birçok ailenin sorun yaşadığı, yoğun endişe duyduğu bir dönem olduğu gibi ergenlik dönemini yaşayan birey içinde zor bir süreçtir.

Ergenliğe giren bireyler artık ne çocuktur ne de gerçek bir yetişkin. İşte bu belirsizlik nedeniyle ve bunun yanında değişen bedene adapte olmanın getirdiği zorluklarla ergenler birçok sorun ve soruyla karşı karşıyadır. İşte tamda bu noktada anlaşılmaya en çok ihtiyaç duyduğu dönemi yaşamaktadır.

Endişelenen ebeveynlerle, otoritesini hissettiren öğretmenlerle, karşı cinsten etkilendiği diğer ergenlerle baş etmek durumunda kalacak, bir gruba ait olmaya yönelik girişimlerde bulunacak, bir ideolojik görüş seçme zorunluluğu hissedecek ve adapte olmaya çalıştığı fiziksel değişimlerle baş etmek durumunda kalacaktır. Aslında süreç onun çok daha zorlayıcıdır. Tüm bunlarla baş etmeye çalışırken ebeveyn olarak başta sizden aslında yardım istemektedir. Bu yardımı anlaşılmaya ihtiyaç duyan bir genç adayının çağrısı olarak düşünün.

Ergen öncelikle bağımsız ve özerk olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyar. Ergen bağımsız bir kimlik edinme çabası içine girer bu durum ebeveynler tarafından endişe ile karşılanılan bir durumdur. Çünkü bağımsızlık sürecinde ergenin temel davranış şekli otoriteye karşı gelmektir. Ona göre başkaldırı özerk olabilmenin ilk adımıdır. Bu durum karşısında endişelenmemek gerekir. Saygısızlık ya da inadına yapıyor gibi değerlendirmek yerine bu durumun dönemin bir özelliği olarak görülmesi gerekmektedir. Eğer bu noktada çocuğunuzun bağımsızlık uğraşını engellemeye çalışırsanız; bağımsız ve özerk bir kimlik geliştiremeyip yetişkin olduğunda kendini ifade edemeyen, toplumda suskun kalan ve bağımlı bir kişiliğe sahip olması muhtemeldir.

Ergen bu dönemde amaç edinebilmek ister ve bu yönde girişimlerde bulunur. Edinilen amaçlar gelecekte olmak istediği kişiyle ilgili temel taşların oluşturulması sürecinde deneme yanılma olarak düşünülmelidir. Amaçların içeriği çok önemli değildir. Önemli olan bir amaç edinme, bu amaca yönelebilme ve uygulayabilme yetisi kazanabilmesidir. Bu amaçlar bazen sizleri tedirgin edebilir ancak seçilen amaçlar kalıcı olacak demek değildir; bunlar gerçekçi olmayan, saçma, imkansız amaçlar olabilir ama ergenin amaç edinme sürecini besleyecek girişimlerdir. Bu tür girişimlerin endişe ile karşılanmaması, çocuğunuzun gelecekte amaç edinmesi için ön çalışma olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Sırdaş edinme ihtiyacı dönemde hayati öneme sahiptir. Çocuğunuzun birçok arkadaşı olabilir ama sırdaşı olması farklıdır. Gelecekte sağlam dostluk ilişkilerinin olmasının temeli bu ihtiyacın karşılanması ile atılır.

Genel olarak bilinen bir başka ihtiyaç ise karşı cinsle ilişki kurma ve beğenilmedir. Çocuğunuzu bu dönemde tamamen sınırsız ve açık bir şekilde olmasa da desteklemesiniz, asla suçlamamalısınız. Bu dönemde beğenilme teşebbüsleri başarısızlıkla sonuçlanırsa ergen ileriki yaşamında ilişki sorunları, evlilik problemleri ve değersizlik hissi yaşayabilir.

Lider olabilme ve bir lidere bağlanma ihtiyacının karşılanması ve anlaşılması çocuğunuzda özgüven duygusunu geliştirdiği gibi sorumluluk alma ve sorumluluk duyma duygularını da geliştirecektir.

Ergen ideolojik bir bakış açısı ve dünya görüşü oluşturmaya yönelik bir ihtiyaç hissedecektir. Çünkü dünyayı anlamlandırmak, kendisini boşluktan kurtarmak, sınırlarını belirlemek, bir gruba ait olmak ve varoluşunu anlamlandırmak ister.

Ergenlik bütün bahsettiğimiz bu süreç ve ihtiyaçların toplamıdır. Her şeyin bilinçli olarak inadına yapıldığı, özellikle ebeveyne ve otorite figürüne karşı gösterilen saygısız davranışlar toplamı değil, kişilik gelişiminin en önemli dönemidir. Bu gerçeği görmezden gelmeden ergenlere gerekli desteğin verilmesi, gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir nesil için sağlıklı yetişkinler, sağlıklı yetişkinler için gelişimlerine saygı duyulan ve desteklenen ergenlere ihtiyaç vardır. Yetişkinler olarak bizlerin kendi ergenlik dönemimizi hatırlayıp biraz empati yapıp, biraz bilinçli hareket etmemiz onları anlamamız için yeterli olacaktır.

Psikolojik Danışman
Nimet ATICI

Paylaş:

Etiketler:

Nimet Atıcı
Nimet Atıcı
Merhaba, ben Nimet Atıcı. Giresun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.
Yorumlar
Yorum yaz...