Çocuk Psikolojisi

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Etiket: Çocuk Psikolojisi


Akran Zorbalığı

İnsanların birlikte yaşadıkları her ortamda görülen şiddet, saldırganlık davranışları ne yazık ki eğitim yuvalarında da çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Öğrenciler arasında gerçekleşen şiddet, zorbalık kişinin akademik başarısını olumsuz etkilediği gibi, duygusal, sosyal gelişimine de ciddi anlamda zarar vermektedir.

Şiddet, güç ve baskı uygulayarak insanların her açıdan zarar görmesine yol açan her türlü bireysel veya toplu hareket olarak adlandırılabilir. Bir eylemin zorbalık olarak tanımlanabilmesi için ise üç ölçüt a...

Devamını Oku
ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK

Çocuğum niye öfkeli ve saldırgan? ​

“Dünyaya getirilen çocuklardan korkan anneler bittiğinde, dünyaya geldikten sonra annesinden korkan çocuklar türeyecek.” ( Karakök Hayat s.82) 

​Mutsuz insanlar, mutsuz insanlar doğuracak, doyumsuz insanların evlatları da hiç doymayacak ve ne olursa olsun sorunlarını öfke, kin, bağırıp çağırmayla çözüme kavuşturmaya çalışan ebeveynlerin oğulları-kızları da aynı girdaba düşeceklerdir.

Anne ve baba olarak biz ebeveynler zaman zaman ayna görevimiz...

Devamını Oku
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİK SAĞLIĞINI KORUMAK

Beklenmedik bir kriz durumu, yetişkinleri olduğu gibi çocukları da etkilemektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, değişikliklere uyum sağlamakta büyük zorluklar yaşayabilir. Henüz zorluklar ile baş etme ve uyum yetenekleri tam olarak gelişmediğinden ''uyku ve yemede bozulmalar, öfke ve agresif davranışlar, aşırı hareketlilik veya içe kapanma, dikkat ve konsantrasyon güçlükleri, parmak emme, alt ıslatma, ebeveyne yapışma, korku ve kaygılarda artış'' gibi stres tepkileri ortaya çıkabilir. Ancak tüm bu belirtiler, karşı karşıya kaldıkları anorma...

Devamını Oku