Hata Yapma Sanatı

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Hata Yapma Sanatı

Çocuk yetiştirmek başlı başına bir sanat elbette. Çocuklar günümüzün her saatini, söylediğimiz her cümleyi takip eden, yaptığımız her hareketi taklit eden, yaşayan bir sanat eseri belki de…

Bazen o benim sanat eserim ve bu yüzden kusursuz olmalı diyerek çocuğumuza da kendimize de haksızlık ediyoruz. Leonard Cohen'in de dediği gibi: "Kusursuzluğu unutun, her şeyde bir çatlak vardır ışık içeri böyle girer." Kusursuz değiliz, olmak zorunda hiç değiliz, çocuklarımızdan bunu beklememiz onlara haksızlık olur. Hatalara karşı olan tutumumuz ile çocukların ilerde kendisini affetmeyen, hata yapmaktan korkan bir birey haline gelmesine sebep olabiliriz.

Bir diğer yanlışı ise çocuklarımızı hatasız görmek ya da hatasız göstermeye çalışmak ile yapıyoruz maalesef. Çocukların hata yaptığında; hatalarını fark edip kabullenmeye, ders çıkarmaya ihtiyacı var; ama biz yetişkinler bu durumu kabullenmezsek, çocukların da kabullenmesini bekleyemeyiz… Öyle bir çağdayız ki neredeyse tüm anne babalar çocuklarının çok zeki olduğuna inanmış durumda. Çocuklarının yaptığı neredeyse tüm davranışları buna yoruyor ve sonra her şeyi yapabileceğine inandırıldığı için rahat, hiçbir şey yapmak istemeyen; belki de yapamayan çocuklar ortaya çıkıyor.

Çocuk matematikte başarılı olmayabilir, peki gerçekten çalışıyor mu, yoksa anne baba da çocuk da sorunu direkt öğretmende ya da diğer faktörler de mi arıyor? Her zaman çalışmanın önemini vurgulamalı, sonuç değil süreç odaklı olmalıyız. Evet verdiğimiz tepkiler çok önemli; ama bana kalırsa en önemlisi yaptıklarımız. Çocuklarımız söylediklerimize değil, yaptıklarımıza bakar. Anne çocuğuna tablette çok zaman geçirmenin zararlarını anlatırken bile telefonla uğraşıyorsa, telefon görüşmeleri, sosyal medya işleri bitmiyorsa; çocuk zararlarını da annesinin söylediklerini de inandırıcı bulmaz. Eline kitap almayan baba maç izlerken, kitap oku dediği için kitap okuyan çocuk, kitap okumanın tadını alıp o davranışı sürekli hale getiremez. Bu yüzden dolu dolu bir tatil için söylediklerimizi biz de yaparak örnek olalım, bırakalım çocuklar yaparak yaşayarak öğrensinler, hata yapacaklarsa bırakalım yapsınlar, farkındalık kazanabilsinler. Çocuklarımız ile birlikte çimlerde kitap okuyalım, sohbet edelim, yıldızları izleyelim, hayal kuralım, bisiklet sürelim, birlikte düşüp kalkalım. İnternet erişimlerinin sınırsız olduğu, özgürlük alanı kısıtlı çocuklarımızın, çocukluklarını doya doya yaşamasına imkan tanıyalım.

Psk. Dan. Gül KATIRAĞ

                                                                   

Paylaş:

Etiketler:


Gül Katırağ
Gül Katırağ
Merhabaalaar,GAUN Psikolojik Danışmanlık Rehberlik bölümü mezunuyum.Yazılarımı sizlerle paylaşmak için buradayım.