Hayır Diyebilmek Üzerine

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Hayır Diyebilmek Üzerine

Günlük hayatta birçok konuda "hayır" demekte zorlanırız. Sevdiğimiz bir eşyamızı isteyen birine, o gün çok yorgun olmamıza rağmen dışarı çıkma konusunda ısrar eden arkadaşımıza ya da paylaşmak istemediğimiz bir konuyu öğrenmek isteyen yakınımıza vb. pek çok konuda pek çok kişiye hayır demek bizim için zor olmuştur.

Hayır diyemediğimiz zaman genrlde vücutta bir gerginlik oluşur, kasılır. Aslında söylemen gereken şeyin "hayır"olması gerektiğini düşünür bir yandan da pişmanlık yaşarız."Keşke arkadaşıma o partiye gelmek istemediğimi söyleseydim." tarzı düşünceleri zihnimizden geçiririz. Bir yandan da karşımızdaki insanı kırmak veya üzmek istemediğimiz için istemediğimiz şeyleri bile kabul ederiz.Ya da bir arkadaş grubu içerisindeysek oradaki oyunbozan olmak istemeyiz ve grubun her dediğine olur deriz.Aslında bunun gibi pek çok neden öne sürebiliriz.

Hayır diyerek çevremizdeki insanlara sınırlarımızı gösteririz. Sınırları olan insanlar hayatlarını daha iyi idare eder ve insanlarla iletişim konusunda iyidirler. Herkese her konuda evet dediğimizi düşünsenize o zaman nasıl olurdu acaba? Bizi dikkate almazlardı ve sınırları olmayan birini diğer insanlar sömürebilirdi.Hayır diyerek sınırları olan biri olduğumuzu gösteririz ve böylece insanların bize saygı duymasını sağlayabiliriz.Peki nasıl hayır diyebiliriz? Hayır derken dengeli bir tutum sergilemeliyiz.Her konuda evet demek gibi her konuda hayır demek de sakıncalı bir durumdur. Ve hayır derken kullandıgımız dil de önemli.Kırıcı ve üzücü bir dil kullanmadan düşüncelerimizi ifade edebilmeliyiz. Mesela biri sizden istemediğiniz bir konuda ricada bulundu.Karşınızdaki kişiye bunu yapamayacağınızı ve bu durumun sadece ona özel olmadığını belirtebiliriz. Ya da bazı durumlarda evet dersin ama içinde hayır da olur.Vereceğiniz kritik kararlarda çok zorlanıyorsanız burada düşünmek için zaman istemek, alacağımız kararı evet de olsa hayır da olsa sağlıklı olmasını sağlar. Hayır diyebilmek için kullanabileceğimiz yöntemleri daha da arttırabiliriz. Böylece daha iyi bir iletişim içinde oluruz.

Paylaş:

Etiketler: hayır , hayır diyebilmek ,

Nuray Kara
Nuray Kara
Merhaba.Ben Bayburt Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.
Yorumlar
Yorum yaz...