Her İlişkinin & Evliliğin Dönemleri Vardır

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Her İlişkinin & Evliliğin Dönemleri Vardır

Seslendiren: Nimet Atıcı

Aslında evliliği ya da ilişkiyi yıllara değil dönemlere ayırmak daha doğrudur. Çünkü her dönem evliliğin taraflarına ve çevresel faktörlere göre uzayıp kısalabiliyor. Peki bu dönemler nelerdir ?

Sanal Dönem: Halk arasında “cicim ayı” olarak bilinen bu dönem çiftelerin her şeye tamam dedikleri, uyum düzeylerinin çok yüksek olduğu, sorunları görmezden geldikleri ve kendilerini gerçekçi şekilde göstermedikleri dönemdir. Birlikteliğin başlangıcını oluşturan dönemde çiftlerin isteği tartışma çıkmaması, olumsuzluklardan arınmışlık ve romantizmin üst düzeyde olmasıdır. Çiftler bu dönemde kendilerini oldukları halde göstermemelerinin yanı sıra birbirlerinin aile ve arkadaşları hakkındaki olumsuz düşünceleri de saklarlar. Çiftler mutlu aile tablosu oluşturma yolundadırlar. Evlilik öncesinde birlikteliği olan çiftlerde bu dönem daha kısa sürmekle birlikte bazen bu dönem yıllar sürebilir.

Gerçekçi Dönem:Çok değişti, başta böyle değildi, evlenince değişti” bu tarz cümleleri hepimiz çevremizden mutlaka duymuşuzdur. Bu durumun sebebi aslında dönemin değişmesi, sanal dönemde gösterilmeyen ya da görülmek istenmeyen şeylerin gün yüzüne çıkmasıdır.  Sanal dönemin aksine bireyler artık “ben” demeye başlar, partnerin ailesi ve arkadaşları hakkındaki olumsuz düşüncelerini artık dile getirmeye başlar. Alışılmadık bir durum olduğu için çoğu çift bu dönemde yıpranabilir. Partnerinin değiştiğini, ona eskisi kadar değer vermediğini düşünebilir. Aslında değişen hiçbir şey yoktur. Partner aynı partnerdir sadece daha önce görülmeyen davranışlar gün yüzüne çıkmıştır. Uzmanlar bu dönemin riskli bir dönem olduğunu söylüyorlar. Çatışmaların olmadığı bir dönemden çatışmaların yoğun yaşandığı bir döneme girilmiştir, adapte olmak zaman alabilir. Bu dönem elbette başarı ile atlatılabilir. Partnerinizi olduğu gibi kabul ederek, onu değiştirmeye çalışmadan ve anlayarak hareket etmek çatışmaları çözmenize ve bu riskli dönemi atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Ya Suskunluk Ya Uzmanlık Dönemi: Gerçekçi dönemi sağlıklı bir şekilde atlatamayan çifterden bir tarafın suskunluğa bürünmesi kaçınılmazdır. Suskunluk döneminde geçmişte çözülmeyen problemlerin üstü kapatılıp başka bir konu için bir öncekinden daha büyük bir patlama yaşanılıyor ve çiftlerden “eşimle bu konu konuşulmaz” şeklindeki düşünceler oluşuyor. Bu durum ise karşılıklı ihtiyaçların karşılanmamasına ve güvensizliğe sebep oluyor. Suskuluğun ardından gelen genellikle ayrılık kararlarıdır. Ayrıca aldatmaların yoğun olduğu dönem suskunluk dönemidir, çiftler duygusal arayışlara girebiliyor. 

Uzmanlık dönemi ise ideal dönemdir. Tabii ki her şey toz pembe olmayacak, ilişki bir süreç olduğunu göz alırsak tıpkı hayat gibi ilişkide de engeller, sorunlar olacaktır. Uzmanlık dönemi krizi yönetebilmeyi kapsar. Çiftler ilişkilerinde var olan engel ve sorunları mantıklı ve ustalıkla çözer. Uzmanlık döneminde olan evli bir çift, sorun yaşadıkları evliliklerini, bir çocuğun kurtaramayacağını bilir. Çünkü çocuk yetiştirmek sorumluluk gerektiren bir şeydir. Uzmanlık döneminde olan çift önce sorunu çözmeye yönelir. 

Çevremizden duyduklarımız, bizim ilişkimizde-evliliğimizde yaşadıklarımız aslında olağan şeylerdir. Önemli olan farkında olup uzmanlık dönemini yaşayabilmek..

Psikolojik Danışman
Nimet ATICI

Paylaş:
Nimet Atıcı
Nimet Atıcı
Merhaba, ben Nimet Atıcı. Giresun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.
Yorumlar
Yorum yaz...