İletişim Kurmak İçin Büyük İnsanlık İçin Küçük Bir Adım

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

İletişim Kurmak İçin Büyük İnsanlık İçin Küçük Bir Adım

Seslendiren: Cemre Çümen

İletişim; her canlının çeşitli yöntemlerle bilgi alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir süreçtir. Alışverişi yapmak için alan ve verenin olmasından ötürü, ya siz ya da karşıdakinin, bu takasa ikna olması da yetmiyor. Muhakkak ki bu faaliyetin iki taraflı olması gerekiyor. Aksi durumu yalnızca bir yanılgı; hani münakaşa, kavga vs. olarak adlandırdığımız, birçok tanımdan bahsederiz ya, işte tüm bu sorunlar iletişimsizlik diye bir kelimenin içine sığdırılır.

Sıkıştırılmış bir dosya gibi önümüze konuveren bu kelime ile başa çıkmamız gerekir. Birçok sorunun başlıca nedenidir bu, ne menem sorun. Kelimelerin sihirli dünyasında kaybolur ne kadar suizan varsa cebimize koyar, tek yalnız bizim kelimelerimiz duyulsun isteriz. Biz haklı olmak ister, haklılığımızı çeşitli yollarla karşıdakine dikte ederiz. Bu problemi yaşamayı hiç istemediğimiz kişilere, hiç istemediğimiz şekilde konuşurken buluruz kendimizi.

Ya derdimizi, içimizdekileri, duygularımızı anlatmayı bilmeyiz ya meramını anlatana, nasıl davranacağımızı.

İletişimsizlik problemi ile başa çıkmanın türlü yolları, türlü kitaplarda sayfalarca anlatılır da, bu çözümleri nedense uygulayan, hatta bırakın uygulamayı kafa yoran dahi pek azdır. Bunun nedeni iletişimsizliğin, ya hakikaten sorun olduğunun bile farkında değilizdir ya da ne yapacağımızı gerçekten bilmeyiz.

Problemi gerçekten çözmeye niyetliysek, işte bu noktada iletişimsizliğin sorun teşkil ettiğini kabul ederek işe başlamak gerekir.

Şöyle bir etrafınıza baktığınızda çoğu insanın birbirinin yüzüne dahi bakmadan yanından geçip gittiği, birbirini tanıyan tanımayan insanların birbirine güven şemsiyesi altından çıkmak istemeyerek, çeşitli bahanelerle iletişim kurmaktan çekindiği su götürmez bir gerçektir. Yalnızca sanal mecralarda -mış gibi yapan, fazlasıyla yapay bir sosyallik içindeki insanları görmekteyiz. Böylece an be an yaşadığımız gün be gün bizi bizden bizi birbirimizde uzaklaştıran, bir sorunun olduğunu ortaya koymuş olduk.

O halde gelin kabul ettiğimiz bu soruna çareler arayalım mı? Çare deyince hap gibi bir yudumda alacağımız bir ilaçtan bahsedemeyiz. Her çözüm bir çare olduğu gibi, aynı zamanda kendi çapında bir mücadeleyi de beraberinde getirmektedir.

İletişimin olmazsa olmazı öncelikle dinlemektir. Fakat etkili dinlemek. Nasıl mı yapacağız?

Bir kere, hakikaten artık insana insan olduğu için değer vermeyi düstur edinsek. Yaşı kimliği ne olursa olsun. Etiketi için değil de karşımızdaki sadece bizim gibi bir insan diye, gerçekten isteyerek dinleyelim. Tüm benliğimizle orada olmayı denesek, bir kez olsun, fena olmaz mı? Biri konuşurken ona vereceğimiz cevabı değil de yalnızca onu anlamayı, karşımızdakine odaklanmayı seçelim olmaz mı yani?

Örneğin her durumda eğer gerçekten diyalog kurmaya veya derdimizi anlatmaya istekliysek işe yarar bir iletişim örneği şu şekilde olmalı;

‘’Ben dili ‘’ olarak literatüre girmiş, bu örnek çoğu zaman ilişkilerimiz de fayda sağlayan etkin bir iletişimdir.

-Sen … davranışını yaptığın zaman … hissediyorum. (burada duygularımızdan bahsetmemiz gerekli).

-Çünkü; … davranışını yaparsan çok sevinip mutlu olacağım gibi.

Gelin deneyelim ve sonuçlarını gözlemleyelim. Emin olun bir şey kaybetmez, kendinize ve karşınızdakine olan saygınız karşılıklı olarak artacak ilişkilerinizde değeri hissedeceksiniz.

Saygı ve sevgiyle kalın…

Sosyolog, Aile Danışmanı

Cemre ÇÜMEN

Paylaş:

Etiketler: iletişim , etkili iletişim ,

Cemre Çümen
Cemre Çümen
Aldığım sosyoloji bölümü eğitimi insanın içinde bulunduğu tüm sosyal alanlarla; severek, profesyonel olarak ilgilenmemi sağlamaktadır. Almış olduğum bir diğer önemli eğitim olan Aile Danışmanlığı eğitimiyle birlikte bu özelliklerimi daha da pekiştirmiş durumdayım.2017 yılında tamamlamış olduğum Pedagojik Formasyon Eğitimi ile öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği donanımı da edinmiş bulunmaktayım.
Yorumlar
Yorum yaz...