Mutluluk Manzarasının Pusulası Neydi?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Mutluluk Manzarasının Pusulası Neydi?

Seslendiren: Büşra Göksal

En keyif aldığımız şeylerden biri manzara izlemekti. Kimi için bu bir deniz, kimi için orman, kimi için ise gökyüzünün sonsuz manzarası. 

Tam da bunlardan birini izlerken, mavi ve yeşil en güzel hallerinde birbirlerine bakıyorlarken, geldi aklıma bu soru. Sahi, bizim hayatımızın manzarası neydi? Neyi görüyorduk kendi balkonumuza çıktığımızda? Ne olmasını istiyorduk? O olursa ne hissedecektik? Evet, tam olarak şu anda diğer cümleye geçmeden önce manzaranızı kuş bakışı olarak incelemenizi, isteklerinizin ne olduğunu ve bunun sonucunda ne hissedeceğinizin cevabını vermenizi istiyorum sizden kendinize naçizane. :)

Belki yeryüzündeki insan sayısı kadar farklı cevabı var bu isteklerin. Peki, ne elde edeceğiz cevapları bulmakla? İşe buradan başlamak gerekiyor aslına bakılırsa. İsteklerin cevabı ne kadar farklılaşsa da ulaşılmak istenen tek ortak bir his var balkona çıkıldığında, görülmek istenen tek bir manzara, o da “mutluluk”. 'Şunu istiyorum çünkü mutlu olacağım.' Farklı isteklerimizin ortak sonucu olan mutluluk hissinin nasıl da aynı dalda birbirine sarıldığını siz de fark ettiniz mi? 

Peki, ortak duygunun ne olduğuna karar verdik. Adı “mutluluk”. Şimdi sıra bu mutluluk manzarasına ulaşmakta kullandığımız yolu bulmakta. Doğru hedefe ulaşabilmenin ilk kuralı doğru yön tayin etmektir. Siz yönünüzü tayin etmekte neyi kullanıyorsunuz? Ben kendimden başlayayım. Mutluluğa giden yolda tek pusula; “sevmek” benim için. Hatta balkonuma çıktığımda beni mutluluk manzarasına ulaştıracak tek şey sevmek. Ama her şeyde olduğu gibi sevgi pusulasının da bir kullanma kılavuzu var.

Neyi seversen o olursun.” der Osho ve ekler “Sevgi simyadır. Asla yanlış şeyi sevme çünkü seni dönüştürecektir. Hiçbir şey sevgi kadar dönüştürücü değildir. Seni daha yükseklere, doruklara çıkarabilecek bir şeyi sev. Senin ötende bir şeyi sev.” 

Pusulanın sırrı buydu aslında. Öyle güzel sev ki, öyle güzeli sev ki manzaran sevdikçe güzelliklere dönüşsün. Sevdikçe büyüsün, sonsuzluğa bürünsün. Kalbindeki sevgi pusulası, mutluluk manzarasının tek kaynağı. 

Şimdi neyi seveceğine ve neye dönüşmek istediğine karar verme zamanı :)

 Tabi ki ilk iş önce pusulayı seçmekte...

Büşra GÖKSAL

Psikolojik Danışman

Paylaş:
Büşra Göksal
Büşra Göksal

Merhabalar ben Psikolojik Danışman Büşra Göksal keyifli ve bol keşifli okumalar dilerim :)

Yorumlar
Yorum yaz...