MUTLULUK VE MUTSUZLUK BULAŞICIDIR

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

MUTLULUK VE MUTSUZLUK BULAŞICIDIR

Günümüzün görünmeyen kısımda ki en büyük sorunu mutsuzluk sizce bulaşıcı mıdır? Siz ne dersiniz bilmiyorum ama ben bulaşıcı olduğunu düşünüyorum bilimi de arkama alarak.

Bilim insanları mutluluğun ve mutsuzluğun bulaşıcı olduğunu söylüyorlar. Gün içerisinde yoğun bir tempoya kendimizi kaptırırken bunun böyle olduğunu göremeyebiliriz ancak mutluluğumuz bazen bazı insanlar bazı olaylar tarafından adeta sömürülüyor. Tahammül sınırlarının günden güne düştüğü toplumumuzda, stresin hakim olduğu günlerde ve bundan etkilenerek mutsuz olan gergin olan insanların davranışları bizleri de etkiliyor.

Güler yüzlü, neşeli insanlarla bir arada olmak, bu tarz yaşantılar edinmek ruhsal olarak bizi iyi hissettiren bir durum evet ama mutluluğun tamamını dışsal çevreye bağlamak doğru mu? Kesinlikle hayır.

Kişi öncelikle kendini tanımalı, ne ile mutlu olacağını bilmeli, güçlerinin farkında olmalıdır. Bu farkındalıkların arkasından oluşan çevremiz zaten mutluluğumuzu azaltıcı etkiye daha az sahip olacaktır.

Ne ile mutlu olduğumuzu bilmeliyiz, mutluluğu ertelemeden bunu başarmalıyız. Şöyle ki;

Okul bitsin her şey güzel olacak, işe gireyim düzelecek, evleneyim, çocuklar büyüsün rahatlarız, çocukların işi gücü vs vs bunlar sizin mutluluğunuzu belirleyecek şeyler olmamalı, bu sıralananlar sizin hedeflerinizdir ancak mutluluk sadece gerçekleşen hedeflerin ardından gelmemeli. Hedef için izlediğin yolda kazandıklarını bir düşün ve mutluluk için bir sebebin olduğunu hatırla. Nefes aldığın için ne kadar şanslı olduğunu hatırla ve derin bir oh ile tebessüm et sevgili okur.

Hayat her zaman pembe masallar diyarı gibi asla olmadı, olmuyor ve maalesef olmayacak da.. Çeşitli engeller, sorunlar, kayıplar ve daha birçok olumsuzluk olacak ama bunların yanında olumlu birçok dönüm noktanda olacak sen şans verdiğin müddetçe ve tabiî ki görmek istediğin, yaşamak istediğin sürece.  

Geçirilen koca bir hayatın arkasından dönüp baktığında pişmanlıklarının daha az olması için; hayat serüveninde kendini tanımakla başlarken şimdi gülümsemeyi ihmal etme ve senin hayatında sana mutluluk bulaştıracak insanlar edinmeyi asla ihmal etme.

Psikolojik Danışman

Nimet ATICI

Paylaş:

Etiketler:

Nimet Atıcı
Nimet Atıcı
Merhaba, ben Nimet Atıcı. Giresun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.
Yorumlar
Yorum yaz...