Online Psikolojik Danışmanlık

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Online Psikolojik Danışmanlık

İnsanlar olarak sosyal bir dünyada yaşıyoruz, sosyal dünyadaki en temel ihtiyacımız ise iletişim. Çoğu zaman insanlarla iletişim karmaşık, hızlı bir hal alabiliyor. İlişki içerisinde olduğumuz sosyal evremiz ile aramızdaki bireysel farklılıklar; farklı istek ve ihtiyaçları ortaya çıkarıyor. Bazen bu farklı istek ve ihtiyaçların altındaki nedenleri fark edemeyebiliyoruz. Farkında olmamak işleri daha da zorlaştırabiliyor ve kişi kendiyle baş başa kaldığında kendini yalnız hissetmeye, hayattan zevk almamaya, kendi potansiyelinin farkına varmamaya ve doyurulmamış ihtiyaçların vermiş olduğu olumsuz duygulara sebep olabiliyor. Bu noktada insanlar onları rahatsız eden duygulardan kurtulmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yollara başvurabiliyor. Teknoloji çağının ilerlemesiyle hayatımızın bir çok noktasında bulunan internet aracılığıyla sağlanan “online danışmanlık” başvurulan yollardan bir tanesidir.

Online danışma; ruh sağlığı alanında eğitim almış profesyonel kişiler tarafından internet tabanlı çeşitli görüntülü konuşma uygulamalarını kullanarak verilen psikolojik danışmanlık hizmetidir. Farklı ülke ve şehirlerde ikamet eden, sağlık vb çeşitli sebeplerle danışmanlık merkezine gidemeyen kişilere danışmanlık hizmetinden faydalanma olanağı sunar.

Online danışmanlık ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. “bilgisayar destekli yani online (çevrimiçi) psikolojik danışmanlık” adı ile tanımlanan bu hizmet, Türk Psikologlar derneği Etik Yönetmeliğinde “geleneksel olmayan psikoterapi ortamları” adı altında sınıflandırılmaktadır.

Tıpkı yüz yüze danışmanlık hizmetinde olduğu gibi online görüşmelerde de gizlilik, gönüllük temel koşullardır. Danışanın özelini korumak, görüşmenin duyulmasını önlemek amacıyla görüşme yapılan odanın önceden düzenlenmesi ve düzenleme esnasında ortamın sessizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra görüşmenin bölünmemesi için gerekli özen gösterilmelidir. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için teknik alt yapıya dikkat edilmeli; hızlı internet bağlantısı, gerekli programların kurulu olduğu bilgisayar, tablet, telefon gerekmektedir.

Zaman ve maddiyat olarak daha uygun olan online danışma, genel hatlarıyla geleneksel (yüz yüze) danışmanlık hizmetiyle aynı özelliklere sahiptir. Şöyle ki; yine haftada bir kez ortalama 50 dk, görüşmenin başında belirlenen hedeflerle süreç boyunca danışanın ilerlemesine, iyi hissetmesine yöneliktir. İlerlemeye paralel olarak görüşmenin sıklığı azaltılabilinir.

Online danışmanlık hizmetinden faydalanmak için izlenecek yol şu şekildedir:

Hizmet almak istediğiniz uzman ile randevu oluşturarak ilk önce ön görüşme gerçekleştirilir. Ardından ilk seans randevusu oluşturulur. Randevu oluşturulmadan önce ya da oluşturulduktan sonra ödeme gerçekleştirilir. Eğer randevu iptali isterseniz en geç 24 saat öncesinde iptal edebilir, merkezden merkeze fark etmekle birlikte iptal sonrası ödemeniz iade edilir.

Online danışmanlıkta gizlilik prensibine bağlı kalınmakta ve etik ilkelerle ilerlenmektedir. Gizlilik ancak etik ilkelere aykırı olan konularda ihlal edilir ki bu bilgilendirme sürecin başında danışana yapılır.

Sosyal hayatın getirilerinden olan teknolojiyle birlikte artık insanların danışmanlık hizmetinden faydalanmaları daha kolay bir hal almıştır. Eğer sizinde sosyal hayatınızda sizi rahatsız eden durumlarla, duygularla baş etmekte zorlandığınız anlar varsa ve yardım alamama için sebeplerinizde varsa online danışma iyi gelebilir; kendinizi keşfetmenize, iyi hissetmenize, daha çok olumlu ve uyumlu ilişkilerde bulunmanıza, en önemlisi yolda olmanıza destek olacaktır.

Psikolojik Danışman
Nimet ATICI

Paylaş:
Nimet Atıcı
Nimet Atıcı
Merhaba, ben Nimet Atıcı. Giresun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.
Yorumlar
Yorum yaz...