Psikolojik Danışmanlık Nedir ve Toplum Ne Der?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Psikolojik Danışmanlık Nedir ve Toplum Ne Der?

Seslendiren: Nimet Atıcı

Psikolojik danışmanın genel tanımıyla başlamak gerekirse:

Psikolojik danışma; bireyin kendini anlaması, farkındalık kazanması, problemlerini tanımlaması ve çözüm yolları üretmesi, kararlar alması, çevresiyle uyumlu ve sağlıklı iletişim halinde olması kendini geliştirmesi için  uzman kişiler tarafından profesyonel bir yardım sürecidir. Bu yardım hizmetini verene psikolojik danışman, yardım hizmetini alana danışan denilmektedir.

Yardım hizmeti empati, koşulsuz kabul ve saygıyı içerisinde barındıran ve birçok terapötik (iyileştirici) koşulu ve beceriyi kullanarak verilen bir hizmettir. Kişilerin dini, ırkı, yaşı, cinsiyeti, değerleri gibi özelliklerine dikkat etmeden herkese yardımı amaç edinen bu alanla ilgili toplumumuzda bazı önyargıların olduğunu söylemekte maalesef yerinde olacaktır. 

Bizlerin danışan dediğimiz insanlara toplumda “hasta” deyimi insanları bu alandan uzaklaştırmaktadır. Oysaki verilen danışma hizmeti normal insanların günlük hayatlarında karşılaştıkları problemlere, durumlara uyumunu kolaylaştırmakla birlikte kendini gerçekleştirme yolunda olmasını sağlamaktadır. 

Hizmet çeşitli alanlarda ve konularda verilmektedir. Örneğin; aile ve evlilik danışmanlığı, çocuk ve ergen, kariyer danışmanlığı gibi. Her alanda ve konuda mükemmel olamayız ama yolda olabiliriz. Bu yüzden toplumun dayatmalarından sıyrılmakta fayda olduğunu tavsiye edebilirim.

Verilen hizmet gönüllük ve gizliliğe dayalı şekilde ilerlemektedir. Sizin isteğinizin ve anlattıklarınızın gizli kalmasının, haklarınızın korunmasının aksi bir durum söz konusu bile değildir. 

Peki neden bu kadar önemli ya da önem kazandı psikolojik danışmanlık hizmeti: artan istismar durumları, ekonomik buhranın getirdiği aile içi geçimsizlik durumları, saldırganlığın artması, çocuklarımızı yetiştirirken dikkat etmediğimiz ve yaptığımız hataların sonuçlarının geri dönülmezliği, artan boşanma durumları, teknoloji bağımlılığı ve belki de en çok dikkatimizi çeken durum tahammülsüzlüğün getirdiği bir mutsuzluk hali..

Yüzlerce sebep yazılabilir belki de işte tüm bu sebeplerden dolayı psikolojik sağlamlık ve yolda olmak daha da fazla önem kazanıyor psikolojik danışmanlık. 

Eğer sizde tökezlediğiniz yerler olduğunu fark edip devlet hastanelerinde beş dakikalık görüşmelerden sonra verilen antidepresanlardan fayda göremediyseniz bir de psikolojik danışmayı, psikoterapiyi deneyin derim. 

Tökezlediğiniz her şeyden çıkardığınız dersler ve bundan sonraki amaçlarınızdaki değişiklikler sizi yolda yapacaktır.

Daima yolda olmanız dileğiyle..

Psikolojik Danışman 
Nimet ATICI

Paylaş:
Nimet Atıcı
Nimet Atıcı
Merhaba, ben Nimet Atıcı. Giresun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum.
Yorumlar
Yorum yaz...