ROMANTİK İLİŞKİMDE ÇOK KISKANCIM !

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

ROMANTİK İLİŞKİMDE ÇOK KISKANCIM !

ROMANTİK İLİŞKİMDE ÇOK KISKANCIM !

 

Kıskançlığın tanımı aslında bir nesneyi ya da bir kişiyi paylaşamama durumudur.  Herkes kıskançlık yaşar bu insani bir durumdur. Kimi romantik ilişkilerde çok tatlı bir duyguyken kimi ilişkilerde ise zararlı bir duygu ve durumdur. Bu tatlı ve zararlı durumlar arasında ince bir çizgi vardır. Bu noktada kıskançlığın  ayarı , miktarı çok önemlidir. Bu zararlı kıskançlık olan durum ve duygu romantik ilişkilere yansıdığında ise tam bir kabusa dönüşür. İlişkiyi cehenneme çevirir. Belki de ilişkinin bitmesine kadar gidebilir. 

 

Peki neden kıskançsınız hiç düşündünüz mü?

 

Aslında şöyle düşünebiliriz ; hayatınızda olan partnerinize duyduğunuz kıskançlık belki sizin karakterinizle ya da geçmiş deneyimlerinizle bağlantılı olabilir. İlk başta çözmeniz gereken ve iç  dünyanıza döndüğünüzde soracağınız soru ve  konu şudur: Kıskançlığım benden kaynaklı mı? Yoksa geçmiş deneyimlerimden kaynaklı mı? Şimdi gelin inceleyelim ve öz farkındalığımızı arttıralım. Şöyle gözlerinizi kapatıp bir düşünün. 

 

Şimdi gelelim ikinci adıma ; ilişkinizi başından gelinen noktaya kadar bir düşünün. Kıskançlığınız hangi düzeyde ve kıskançlık durumu ilişkiniz için ne zaman nasıl zararlar vermiş. 

Peki ya kıskançlığınızın nedenini ilk adımda buldunuz mu? Bulduysanız şimdi bir düşünün; eğer bu duygu kendinizden kaynaklıysa sizde güven problemi , kendinize dair özgüven eksikliği olabilir. Veya bir zamanlar ikili ilişkilerde veya başka romantik ilişkileriniz olduysa; yaşanılan çevreye karşı güvensiz bir tutum içinde olabilir misiniz?

 

KISKANÇLIĞIMLA NASIL BAŞ EDEBİLİRİM?

 

Üçüncü adıma gelelim: Hayatınızdaki partnerinizin sizi sevdiği için , saygı gösterdiği ve güvendiği için aslında bir ilişki sürdürüyorsunuz. Hayatlarınızı bu yüzden birleştirip 2 kişi bir hayatı yaşamaya başladınız. Partnerini kıskançlık duygusu ile boğarsanız, hayatına müdahale edip karışırsanız bir süre sonra ilişkinizin bağlarını da zayıflatıp bir zaman sonra ilişkinizin bitmesine sebep olabilirsiniz. Bir bebek düşünün. Bu bebeği sürekli mıncıklıyorsunuz , oyun oynamak istiyorsunuz , onun alanını ihlal ediyorsunuz. Düşündünüz mü? Peki ondan sonra bebekten gelecek hamleyi de tahmin ediyorsunuz. Bebek ağlar , çığlık atar. İlişkilerde de bu böyledir. Özel alanları ihlal etmemek gerekir. Kişiye özgürlük hakkı verilmelidir. Sürekli dip dibe olmamak gerekir. Bu ilişkinizi daha değerli yapar. Kıskançlığınızla bu şekilde baş edebilirsiniz.

 

 

Psikolog İrem Toprakseven / instagram : @psikolojisokagi

  

Kaynakça : 

Youtube / Kıskançlık Nasıl Engellenir? Klinik Psikolog Beyhan Budak .

Paylaş:

Etiketler:


İrem Toprakseven
İrem Toprakseven