Sağlıklı Benlik Nedir?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Sağlıklı Benlik Nedir?

Merhaba sevgili okurlar,

Her geçen gün değişen dünyamızın bizlere yüklediği farklılıklar sebebiyle, geçmişten soyutlanarak günümüzün bizlere oluşturduğu kimlikleri benimsemekteyiz. Bizlere yüklenen bu kimlikler asıl benlik algımızı zedelemekte ve yok etmektedir. Öz varlığımızdan soyutlanmanın beraberinde getirmiş olduğu özgüven problemleri ise günümüzün gözde problemlerindendir. Peki tüm bunlara karşı neler yapılmalıdır? Öncelikle asıl 'ben' yani içimizde bir yerlerde bastırdığımız 'ben' i keşfetmeliyiz. Zira günümüz şartlarına uyum sağlamak için oldukça uzaklaşıldı. Biz insanlar kendimizi hep tekmişiz gibi düşünüp öyle kabul etmekteyiz. Bu sebeple içimizdeki ben kavramını yok saymaktayız.

Eğer bizler aşağılanır ve ruhsal beklentilerimizi karşılamazsak sağlıksız 'ben' daha ön planda demektir. Boşluk hissi ile beraber sıkıntı, huzursuzluk, mutsuzluk, değersizlik ve sevgisizlik kaplar her yanımızı… Bu durumdan kurtulmanın tek yolu ise sağlıklı 'ben' ön plana çıkarılmalıdır. Peki bu nasıl mümkün olur? İlk önce kendimizle barışık olmalı insan, hatalarını kabul edip bunun herkesin başından geçebileceğinin farkında olmalıdır. Kendine saygı ve şefkat duymalıdır. Psikolog Beyhan BUDAK, Kendine İyi Davran Güzel İnsan adlı kitabında şöyle bahsetmektedir:
"Sen kendin için bir şey yapmazsan kim senin için bir şeyler yapacak? Sen kendi yaralarını sarmadan kim sana yardım edebilir gerçekten? Eğer başkaları için önemli olmadığını hissediyorsan, ilk önce kendine şunu sormalısın: BEN KENDİM İÇİN ÖNEMLİ MİYİM?"
Herkesin kendine şu soruyu sorması gerekmektedir. Kendimizi sorgulamaya ve kendinizdeki dönüşümü başlatmaya bir adım atmalısınız.
Kitap önerisi: Beyhan BUDAK, Kendine İyi Davran Güzel İnsan
Mutlu ve sağlıklı günler dilerim…

Paylaş:

Zeynep Kalay
Zeynep Kalay

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Adnan Menderes Üniversitesi Aile ve Evlilik Danışmanlığı eğitimini tamamladım. Aile danışmanlığı kapsamında aldığım eğitimler;Aile Danışmanlığı, Imago Terapi Cinsel Terapi,Oyun Terapisi,Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri Uygulayıcısı ,Çocuk Objektif Testler Uygulayıcısı ,Projektif Testler Uygulayıcısı ,Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı ,Kısa süreli Çözüm Odaklı Terapi ve Mmpi çok yönlü kişilik envanteri uygulayıcı eğitimini tamamladım.