SAHİ! KİMİM BEN?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

SAHİ! KİMİM BEN?

Seslendiren: Songül Öztürk

​Bir dünyadır ki geçinip gidiyoruz. Bazen kimseye çarpmadan yapayalnız, bazense tanıdık tanımadık onlarcasıyla, hatta binlercesiyle kol kola, omuz omuza…  İnsanın aklına gelmiyor değil; hiç tanımadan, bilmeden nasıl bir amaç etrafında 1. Dereceden akraba bile olunabiliyor bilmediğin bir insanla? Peki ya bir başkasını tanımak ne kadar mümkün?  İnsanın önce kendini tanıması üzerine birçok cümle yazılırken aslında tam da -kendin de dâhil- bir insanı tanımanın zorluğunu anlatmıyor mu tüm yazılmış, yazılmamış sözler. İnsanın kendini bilmesi… Sahi kimim ben? 

​Beni ben yapan şeyler neler? Yaşım 22, psikolojik danışmanım, esmerim, 170 boyundayım, ailemle yaşıyorum. Yeter mi bunlar bana, beni ben yapan şeyler gerçekten bu kadarla mı sınırlı? Hayır hayır! Bu değil. Ben bu değilim, bunlarla sınırlı olamam. Yeryüzünde yaratılmış olan en mükemmel, en üstün, uçsuz bucaksız yeteneklerle donatılmış olan insan, yani ben böyle küçük bir kaba sığamam. Katlasam tüm parçalarımı, atsam gereksizleri, birbirine benzer olanları birleştirsem bir bütün yapsam yine sığmam bir kaba ben. 

 Ben…  Ben fiziksel görünüşümle, sevişimle, düşünüşümle, hayallerimle, amaçlarımla, duruşum, vizyonumla, önce kendime olan saygımla; sabahtan akşama, bir haftadan bir aya, bir aydan seneye, senelerden tüm ömrümün sonlanışına kadar yaptıklarımla, gülüşümle, ağlayışımla, yürüyüşümle, konuşmamla, okuduğum kitaplarımla, müzik arşivimle, bir kelimeye yüklediğim anlamla, hatalarımla, doğrularımla, başarılarımla, eksiklerimle, bazen aklıma esen deliliklerimle bazense bir anne-baba olgunluğumla benim. Hatalar yapabilirim ama bu hatalara yüklediğim anlamla var olurum ancak, başarılarım beni durdurmak yerine daha da hızlı koşturursa bir başka başarıya varım ben. Düşmem, yenilmem üzse de beni bunlarla ilgilenmeyip; daha da güçlü kalkmam, en azından pes etmeyip bunun için çabalamamla buradayım bugün. Aynada gördüğüm halimden memnuniyetimle mutluyum; kendimi bilip -kendimi geliştirebileceğimi es geçmeden- öyle kabul edip yanımda hiç kimse kalmasa da kendimle yaşayabildiğim kadar alıyorum nefes. Tüm kapladığım alanla, varoluşumla, varoluşumun benime kattığı değerlerle, yapabilip, yapamadıklarımla…

        Ben tüm özelliklerimle benim. Olduğumdan ne bir eksik ne bir fazla ve biliyorum tüm bunlarla uyuşan tek kişi dahi yok. Düşünsene kar taneleri bile birbirinin aynısı değilken, çiçekler birbirinden bu kadar farklı kokarken, gittiğin yolun sağı soluna benzemezken; her meyve, her sebze, her yemek birbirinden farklı, eşsiz koku ve tatlar sunarken bizlere, bir insan nasıl tıpa tıp benzer başka bir insana. İşte bu yüzden benden yalnızca bir tane; bu yüzden ben biriciğim, tekim, özelim. 

         Evet, bugün bir başkasını belki de hiç tanımıyorum, bilmiyorum. Ama ben bugün en azından kendimi biliyorum. Aynadaki yansımamın arkasını, bakışlarımın çok daha gerisini, duygularımı, düşüncelerimi… Peki ya sen?

SEN KİMSİN?   ​

Paylaş:

Etiketler:

Songül Öztürk
Songül Öztürk

 Gaziantep Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunuyum. Öğrencilik hayatım boyunca olsun sivil hayatım boyunca olsun -kısa bir süre de olsa- her zaman okumanın bahşettiği eşsiz dünyayı gezinirken yazmanın rahatlatıcı kıyısında buldum kendimi ve hep bir ileriye ulaşmayı, bugünümü dünden farklı kılmayı nihai amacım bildim bunun için çabaladım ve hep de çabalayacağım. Yaşamak denilen bu serüvende ilerlemenin, değişim ve gelişimin uçsuz bucaksız evreninde  birlikte gezinmek benim için büyük keyif olacaktır. İyi okumalar:) 

Yorumlar
Yorum yaz...