SOKRATES’İN 3’LÜ FİLTRE TESTİ

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

SOKRATES’İN 3’LÜ FİLTRE TESTİ

Günlük mikro meselelerin makroyu nasıl etkileyip yön vereceğini ikili bireysel konuşmaların toplumsal eksende "biz"leri etkilediğini biliyoruz. Bu sebeple Sokrates’in (MÖ 469- 399) bulduğu şahane bir iletişim tekniği ile laf-ı güzaf konuşmaları, nasıl bertaraf edip size yararlı olanını alabileceğinizi gösteren bu testi birlikte görelim. Sokrates bu testle bizlere, her an karşılaşma ihtimalimizin olduğu konuşmalarda; zamanın, faydanın ve herkesin lehine birtakım sonuçların kazanılmasını öğreten bir teknik sunmuş. Binlerce yıl önce geçmiş bu diyaloğa bakalım.
Bir gün Sokrates tanıdığı biriyle karşılaşır. Kişi Sokrates'e "Arkadaşın hakkında ne duyduğumu biliyor musun? Diye sorar. Sokrates karşısındakine "Bir dakika bekler misin? Diye yanıt verir. "Senin bana söyleyeceklerini duymadan önce, duyduklarının 3’lü bir filtre testinden geçmesi gerekiyor." Der. Karşısındaki şaşırır ve "filtre testi mi? Diye sorar. Sokrates "Evet, arkadaşım hakkında duyduklarını konuşmadan önce bunların bir filtreden geçmesi iyi bir fikir olabilir. Bunu uygulamamın nedeni birazdan anlayacaksın."

"1. filtre ‘gerçeklik filtresi’ bana arkadaşım hakkında söylemek istediğin şeyin tam olarak gerçek olduğundan emin misin?" Karşısındaki "Hayır, bunu sadece duydum." diye cevap verir. Sokrates: "Yani sen bu duyduklarının gerçek olup olmadığını bilmiyorsun. 2. Filtreye geçelim bu ise ‘iyilik filtresi’ arkadaşım hakkında duydukların iyi şeyler mi?" Karşısındaki "hayır tam tersi." Diye yanıtlar. Sokrates: "Bana arkadaşım hakkında söylemek üzere olduğun kötü bir şey ve doğru olduğundan emin değilsin. Yine de testi geçebilmen için 3.filtre; ‘işe yararlılık filtresi’ kaldı. Bana söylemek istediğin şey benim işime yarar bir şey mi? "Diye sorar. Karşısındaki "hayır pek sayılmaz" diye cevap verir. Sokrates: "Peki, bana söyleyeceğin doğru, iyi ve yararlı bir şey değilse bana neden söyleyesin ki?"

İnsanlar olaylar ve durumlar hakkında konuştuğumuz her an bu testi uygulayabilir. İnsani ilişkilerimizi saygınlığımızı korumuş olarak,  zihnimizi gereksiz verilerden uzak tutmuş oluruz. Bu testi denemeye ne dersiniz?

Sosyolog / Aile Danışmanı Cemre ÇÜMEN

Paylaş:
Cemre Çümen
Cemre Çümen
Aldığım sosyoloji bölümü eğitimi insanın içinde bulunduğu tüm sosyal alanlarla; severek, profesyonel olarak ilgilenmemi sağlamaktadır. Almış olduğum bir diğer önemli eğitim olan Aile Danışmanlığı eğitimiyle birlikte bu özelliklerimi daha da pekiştirmiş durumdayım.2017 yılında tamamlamış olduğum Pedagojik Formasyon Eğitimi ile öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği donanımı da edinmiş bulunmaktayım.
Yorumlar
Yorum yaz...