TELEFONUM NEREDE?

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

TELEFONUM NEREDE?

Cep telefonu; insanların iletişimini kolay hale getirmek gibi basit bir amaca yönelik icat edilmiş bir araç olsa da, günümüz de cep telefonu edinme arzusu sadece bu amaçla oluşmamaktadır. Gelişen teknolojinin en somut farkını cebimizdeki telefonlardan görebilmekteyiz. Çoğu ihtiyacımıza anında cevap veren telefonlarımız bu avantajıyla birlikte bir takım dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Araştırma sonuçları incelendiğinde en yüksek telefon kullanım oranının 18-24 yaş arasında olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu genç nüfus; telefonlarını yanlarından ayırmak istememekte, devamlı telefonlarını kontrol etmekte, dikkatlerinin bir kısmını devamlı telefonlarına vermektedirler. Günümüzde telefonu yanında olmadan evden ayrılmayan, telefonsuz kendini huzursuz hisseden, telefonunu sık sık istemsiz olarak kontrol etmek isteyen kişiler de vardır. Uluslararası danışmanlık firması Deloitte’un Küresel Mobil Kullanıcı Anketi raporunda Türkiye’deki 18-50 yaş arasında cep telefonu kullanıcılarının günde ortalama 71 kez telefonlarını gereksiz yere kontrol ettiği açıklanmıştır.

Tüm bu gelişmeler ‘akıllı telefon bağımlılığı’ adı verilen bir bağımlılık türünü de ortaya çıkarmıştır. Bu bağımlılık türüne sahip olan bireyler genellikle bağımlı olduklarını kabul etmemektedirler. Bu durumda, bağımlılığın tehlikeli boyutunu belli bir oranda artırmaktadır. Bağımlılıkla ilgili herhangi bir konu da bağımlılığa sahip olan bireyler çeşitli kanıtlar bulmaya çalışarak bağımlı olmadıklarını ispat etme eğilimindedirler.

‘Ben müzik dinliyorum o yüzden telefonumu yanımdan ayırmıyorum.’,

‘Saate bakmak için devamlı telefonumu kontrol ediyorum.’,

‘Önemli bir mail bekliyorum.’,

‘Gideceğim yerin yol tarifi için telefonumu kullanmam gerekiyor.’ gibi ifadelerle bireyler sakıncalı bir durum olmadığını belirtmektedirler. Ancak yolda yürürken kulaklıkla müzik dinlemek veya araba kullanırken dikkatin çoğunluğunun telefondaki navigasyonda olması gibi durumlar telafisi olmayan hatalara da sebebiyet verebilmektedir.

Elbette her akıllı telefon kullanımı bağımlılık değildir. Bağımlılık olup olmadığını tespit etmekte kolay olmayacaktır. Ancak akıllı telefon kullanımının işlevselliğine dair değerlendirmeler yaparak bu konu hakkında bir yargıda bulunulabilir. Bunun yanında devamlı telefonu kontrol etmek bazı çalışmalarda bağımlılık belirtisi olarak ifade edilmektedir**.

Ne Yapıyor Bu Telefonlar Bize?

Telefon bağımlılığının yarattığı olumsuz etkileri listeleyecek olursak şöyle bir liste elde edebiliriz (Tekin, 2014).;

-Zaman kaybı,

-Baş ağrısı,

-Kulak çınlaması,

-Yorgunluk,

-İş veriminde azalma,

-Unutkanlık,

-Gözlerde yanma,

-Uykusuzluk,

-Sosyal ilişkilerde kopukluk,

-Huzursuzluk,

-Reflekslerde azalma,

-Depresyon,

-Kekeleme.

Aynı zamanda günümüzde dikkat eksiliği ve otizm gibi bozuklukların görülme oranlarının arttığına şahit olmaktayız. Bu gibi bozuklukların tanılamasında da erken yaşta teknolojik araç kullanımının etkisinin olabileceği tartışmaya açık olsa da çoğu psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışman ve çocuk gelişim uzmanları ciddi bir etkisinin olduğu konusunda hemfikirdir.

Bağımlı olmamak veya bağımlı olmaktan kurtulmak için öncelikle kendimize şu soruyu yöneltmeliyiz; “Ben hangi ihtiyacımı karşılamak için gereğinden fazla telefon kullanıyorum?”. Bu soruya vereceğiniz cevaplarla önemli bir adımı atmış olacaksınız ve sonrasında da bu ihtiyaçları telefon kullanımı haricinde başka ne yaparak karşılayabileceğinizi düşünmelisiniz. Bu süreçte elbette psikolojik danışmanınızdan destek alabilirsiniz ve ciddi bir çalışmayla bağımlılığınızdan veya bağımlı olma ihtimalinden uzaklaşabilirsiniz.

Emrah BİNGÜL

Psikolojik Danışman

KAYNAKÇA

**(Gezgin ve Akıllı, 2016; Gezgin ve Yıldırım., 2017; Kalaskar, 2015; Newport, 2015; Pavithra vd., 2015; Singh, Gupta ve Gark, 2013; Szpakow, Stryzhak ve Prokopowicz, 2011; Walsh, White ve Young, 2008).

Gümüş, İ., Örgev, C. (2015). Önlisans Öğrencilerinin Akıllı Cep Telefon Kullanmalarının Başarı ve Harcama Düzeylerine Olası Etkileri Üzerine Bir Çalışma. (Akademik Platform). ISCAT 2015/Sakarya.

Sarıgül, U. (2019). Psikoloji Öğrencilerinin Akıllı Telefon Bağımlılığı Düzeyleri İle Beğenilme Arzusu ve Yalnızlık Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi: İzmir Örneği. (Yüksek Lisans Tezi). Çağ Üniversitesi/Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mersin.

Tekin, Ç. (2012). Cep Telefonu Problemli Kullanım (PU) Ölçeğinin Türkçeye Uyarlanması: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması. (Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi). İnönü Üniversitesi/Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Malatya.

Paylaş:
EMRAH BİNGÜL
EMRAH BİNGÜL
Herkese merhaba. Yazılarımızı okuduğunuz ve bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ederim.
Yorumlar
Yorum yaz...