Verimli Ders Çalışma Tekniği: Pomodoro

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Verimli Ders Çalışma Tekniği: Pomodoro

Zaman yönetimi günümüzün en büyük sorunlarından birisidir. Günümüzde dış dünyadan gelen çok sayıda uyaranla birlikte zaman yönetimi ve odaklanma ciddi bir problem olarak hatta bu sefer daha da büyük bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Etrafta çok sayıda uyaran, çok sayıda mesaj mevcuttur. Pomodoro tekniği ile artık zamanınızı daha iyi yönetebileceksiniz.

Pomodoro tekniği 25 dakikalık bölümler üzerine kurgulanmış bir zaman yönetimi tekniğidir. 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bu teknik, İtalyanca ’da “domates” anlamına gelen “pomodoro” kelimesinden gelmektedir.

Gününüzü planlayarak ve görev listenizi hazırlayarak işe başlayabilirsiniz:

  • 25 dakikalık Pomodoro’nuzu başlatın ve süreniz bitene kadar görevinizi bırakmadan konsantre şekilde çalışın. Süreniz bittiğinde görev listenize bir tik atın.
  • 5 dakika mola verin ve molanız sırasında göreviniz ile ilgilenmeyin.
  • Her dört Pomodoro sonrasında yarım saatlik bir ara verin.  Zamanla beyniniz bu düzene alışacak ve konsantrasyonunuz yükselecektir, verilen aralarda beyniniz yeni gelecek bilgiler için kendini hazırlamaya başlayacaktır.
  • 25 dakika sosyal medyadan uzak durmak, elektronik postalara cevap vermemek size bölünmeden çalışma alışkanlığı kazandıracaktır. 
  • Beş dakikalık aralarınızda çalıştığınız mekanı veya masayı bırakmaya çalışın.
  • Çalışma ortamıyla da aranıza fiziksel bir mesafe bırakın.
  • Ayağa kalkın ve hareket edin, kan dolaşımınızı sağlayın.
  • Çalıştığınız konu dışında şeyler düşünmeye çalışın.
  • Çantanızı, masanızı düzenlemek, el ve bilek egzersizleri yapmak, kahve veya su almak gibi şeyler de yapabilirsiniz.

Örnek olarak hazırladığım Ders Çalışma Çizelgesini indirmek için tıklayabilirsiniz.

Paylaş:

Etiketler:


Büşra Güler
Büşra Güler
Merhaba , Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mezunuyum. İstanbul’daki bir kolejde ortaokul bölümünde rehberlik öğretmeni olarak çalışmaktayım. Öğrencilerimin kendini gerçekleştirme yolundaki ilgi ve yetenekleri keşfetmelerine fırsatlar sunuyorum. Özel olarak bireysel danışma yapmakta hafta sonları danışan görmekteyim. Üretken, yaratıcı ve azimliyim. Yazılarımı sizinle paylaşmaktan gurur duyuyorum