‘YAŞAM’A DAİR

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

‘YAŞAM’A DAİR

Dert, olumsuzluk, kötü, çirkin, hastalık, ölüm, negatif… Söylendiğinde ve yaşandığında insanların gerginliğine yol açabilen kavramlar bu şekilde sıralanabilir. Güncel olarak ise tüm dünya, etkisi büyük bir hastalıkla karşı karşıyadır. Bu durumda gerginliğimize ve kaygılarımızın artış göstermesine neden olmaktadır.

İnsanlar mekanik varlıklar değildir. Olaylara duygusal olarak yaklaşma eğilimi içindedirler. Bu nedenle olumlu olarak nitelenebilecek yaşantılar sevincimize ancak olumsuz yaşantılar gerginliğe sebep olmaktadır. Yaşanan kaygılar elbette normaldir. Bu kaygı düzeyi, olayları farklı şekilde algılamamıza ve anormal düzeyde gerginlik yaşamamıza neden oluyorsa riskli bir boyuta ulaşmıştır.

Olumlu yaşantılar her ne kadar yaşantımızın bir parçası olacaksa aynı şekilde olumsuz yaşantılara da bu bakış açısıyla yaklaşabilmeliyiz. Yaşam ‘zıtlık’larla bir bütündür ve değeri bu zıtlıklarla anlaşılır. Tüm olgu ve kavramlar zıtlarıyla yaşamın içinde beraberdirler. Yaşam denilen olgu ‘doğum’ ile başlar ve bunun da zıttı ‘ölüm’dür. Her iyinin bir kötü, her güzelin bir çirkin, her doğumun bir ölüm, her hastalığın da bir sağlıkla ilişkilendirilen zıtları yaşamın içindedir. Bir kavramı ve yaşantıyı anlamlandırabilmek için de o kavramı zıttıyla ele almak gerekir. Yaşantılarımızın ve sahip olduklarımızın değeri de yine aynı şekilde anlaşılabilir. ‘Kötü’ denen bir şey olmasaydı ‘iyi’nin; ‘hastalık’ olmasaydı ‘sağlığın’ değeri anlaşılamazdı. Olumsuz olarak görülen yaşantılara bu bakış açısıyla yaklaşılmalıdır. Bu yaklaşım kaygı seviyemizin anormal seviyelere çıkmamasına ve yaşantılarımızın olumsuz etkilerinin bize zarar verecek seviyeye gelmemesine destek olacaktır.

Günümüzde insanlık bir salgın hastalıkla karşı karşıyadır. Bu hastalığa karşı gerekli önlemleri almak önce kendimizin sonra da çevremizdeki insanların sağlığı için ciddi bir öneme sahiptir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra ise bu duruma dair kaygımızı ve gerginliğimizi kontrol altında tutmamız yine aynı önemdedir. Hastalık durumuyla karşı karşıyayken bu yaşantının sağlığımızın değerinin anlaşılması için gerekli olduğunu unutmamalıyız. Bu hastalık nedeniyle; aslında ne kadar özgür olduğumuzu, sağlığın ne denli önemli bir şey olduğunu ve istediğimiz yerlere istediğimiz anda gidebilmenin ne büyük zenginlik olduğunu fark ettik ve tüm bunların değerini gayet iyi anladık.

Şu an yapılması gereken şey ise hastalığa karşı gerekli önlemlerimizi alarak bu duruma dair bakış açımızı bize zarar vermeyecek şekilde oluşturmak ve bu sayede kaygımızı gerekli seviyede tutabilmektir. Sağlıklı günlere…

Emrah BİNGÜL
Psikolojik Danışman

Paylaş:

Etiketler: korona , hastalık , zıtlık , yaşama dair ,

EMRAH BİNGÜL
EMRAH BİNGÜL
Herkese merhaba. Yazılarımızı okuduğunuz ve bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ederim.
Yorumlar
Yorum yaz...