Yeni Bir Varoluş Felsefesi: IKIGAI

Bizi Instagram'da takip etmek ister misiniz?

Yeni Bir Varoluş Felsefesi: IKIGAI

Sabah gözünüzü açtığınız ilk an ne düşünüyorsunuz? Kimi o gün yapacaklarını kimi beş dakika daha uyumayı… Her insan sabah o yataktan çıkmak için kendince bir sebep arıyor ve bir şekilde o günü devam ettiriyor. Günün sonunda ya mutlu ya da mutsuz bir şekilde tekrar o yatağa dönüyor ve günler birbirini kovalıyor. Mutluysanız harika! Peki ya mutsuzsanız?

İşte kitabımız tam da burada bize yol gösteren bir Japon deyişinden yola çıkıyor: ‘Herkesin bir ikigaisi olmalı.’  Ikigai kelimesi, hayatı devam ettirmek için esas olan yaşama sebebi anlamına gelmekte. Öyle ki, her sabah yataktan kalktığınızda sizi mutlu edecek bir iş/uğraş ile zamanın nasıl geçtiğini anlamadan günün sonunu getirecek bir yaşam amacı geliştirmek Japonların uzun yaşam sırlarından yalnızca biri.

Kitap dokuz ana bölümden oluşmakta ve kitaptaki bilgiler üst üste eklenerek ilerliyor, yani her bölümün birbiri ile bağlantısı var, bu nedenle bölümlerin sırası ile okunması gerekiyor. Kitabın ilk sayfalarında Uzakdoğu halklarının yaşam biçimlerine yakından bakıyor, bağlı oldukları inançlardan, yedikleri yiyeceklere kadar pek çok ilgi çekici ayrıntı ile karşılaşıyoruz. Bu ilgi çekici bölümler kitaba devam etme ihtiyacı doğuruyor ve sürükleyiciliği arttırıyor.

Daha sonraki bölümler logoterapi ve batılı terapi teknikleri ile Uzakdoğu terapi tekniklerini incelemekte ve aradaki nüansları göstermekte. Son bölümlerde ise okuyucunun uygulayabileceği çeşitli egzersizler ve beslenme şekilleri anlatılmakta.

Bana göre kitabın en ilgi çekici bölümü, günümüz iş yaşantısında iki ayağı bir pabuca sokan ‘çoklu görev: pek çok görevi aynı anda yapmak’ uğraşının olumsuz yönlerinin ve kullanışsızlığının çok net ve anlaşılır bir şekilde açıklanmış olması. Bir diğer konu ise yine iş yaşamında en sık kullandığımız araştırma kaynağı olan internetin içinde kaybolmadan, interneti nasıl kontrol edebileceğimizi, öneri tabloları oluşturarak gösteriyor olması. Bu kitap sizleri kendi hatalarınız konusunda nazikçe uyarırken, olumlu yönde değiştirecek çok şey öğretecek. Keyifli okumalar dileyerek, son sözü bir Japon atasözüne bırakıyorum: ‘ Sadece faal kalırsanız bir yüzyıl yaşamak istersiniz.’

Her daim mutlu ve faal kalmanız dileğiyle...


Buse ÖZMEN
Psikolojik Danışman

Paylaş:

Buse Özmen
Buse Özmen
Merhaba, ben Buse Özmen, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunuyum.